Kronberger Lili
a magyar sport első világbajnoka
Született 1890. november 12. Budapest – meghalt 1974. május 21. Budapest
Az első magyar világbajnoknő. A sportág világviszonylatban is jelentős úttörője. Mivel a múlt század elején csak férfiak részére írtak ki műkorcsolya magyar bajnokságot, Kronberger Lili közöttük indult és meg is nyerte ezeket a versenyeket (1908, 1909 és 1910). Az első női világbajnokságon (1906, Davos) a harmadik helyen végzett, melyet megismételt a következő évben is (1907, Bécs). Az ezt követő négy világbajnokságon mind annyiszor aranyérmes lett (1908, Troppau, ma Opava; 1909, Budapest; 1910 Berlin; és 1911, Bécs). Kodály Zoltán ösztönzésére lett a zenei kísérettel előadott műkorcsolya-program úttörője, és bevezette a gyakorlatok zenére történő bemutatását.
Az utolsó bécsi világbajnoki versenye volt az első műkorcsolya futam, amit zene kísért. A hazai sajtónak nem tetszett, hogy nagyobb sikerei voltak, mint a férfiaknak, ezt azzal indokolták, hogy alig volt vetélytársa.
Az olimpiák viszonylatában azonban már nem volt ilyen szerencsés a magyar bajnoknő, mivel az 1908-as londoni olimpiára gyakorlási lehetőségek hiányában nem tudott kiutazni. Pedig ő lehetett volna az első magyar női olimpiai résztvevő, aki normális körülmények között biztos esélyese lett volna az aranyéremnek. Szentgyörgyi Imrével kötött házassága után befejezte a pályafutását.
Kronberger Lilit 1997-ben Terták Elemér előterjesztésére beválasztották a sportág elitjébe, tagja lett a World Figure Skating Hall of Fame-nak.