Magyar királyné vize (Aqua reginae Hungariae)
az első magyar gyógynövényes pálinka
A hagyomány szerint Nagy Lajos király édesanyja, Károly Róbert felesége, Erzsébet királyné párolta az első magyar gyógynövényes pálinkát, a visegrádi palotakert virágaiból a XIV. század közepe táján (Magyar királyné vize/Aqua reginae Hungariae). Érdekes, hogy a Magyar királyné vize sokkal híresebb és népszerűbb lett Nyugat-Európában (később még távolabbi földrészeken is), mint itthon. Magyarországon először 1729-ben hallottak róla, miközben a franciák és a németek körében már páratlan népszerűségnek örvendett.
Joannes Praevotius a XVII. században jelentette meg Opera medica című művét, ennek előszavában utal az aqua reginae Hungariae füves borpárlatra, és le is írja elkészítési módját. Később alapos kutatásokkal is alátámasztották a recept hitelességét. Praevotius leírása szerint a királyné saját köszvényét kezelte a párlattal, de egyéb adatok bizonyítják, hogy férjét is sikeresen kigyógyította ugyanebből a betegségből.
Valószínűnek tűnik, hogy a királynét itáliai orvosok tanították meg a szer elkészítésére, melyet ő aztán sikerrel alkalmazott.
Állítólag ez a recept a világhírű Eau de Cologne, azaz a kölnivíz elődje! A XVII. századi francia udvarban állítólag egy imakönyvben leltek rá a királyné egyik levelére, melyben leírja a szer receptjét. A legenda szerint a hetvenéves Erzsébet annyira megfiatalodott és megszépült a "csodavíz" használatától, hogy a lengyel király beleszeretett és megkérte a kezét.
Alig telt el néhány évtized, és 1792. október 8.-án egy bizonyos Wilhelm Mülhens, német ifjú megkapja nászajándékba az "aqua mirabilis" titkos receptjét. Azonnal felismeri a benne rejlő hatalmas lehetőséget, és felépítette az első "Eau de Cologne"-gyárat, a Glockengassén, a ház később a 4711-es helyrajzi számot kapta. A házszám azóta is világszerte ismert fogalom: a tiszta alkoholban feloldott citrusfélék, gyógynövényolajok, zsálya- és rozmaringkivonat, azaz a 4711-es kölnivíz.